Gagalı Memeli Nedir? Nerede Yaşar? Fiziki Yapısı Nasıldır?

Doğu Avusturya ve taslamya kökenli, Suda yaşama kabiliyetine sahip, Tek delikli bir yapıya sahip canlıdır. Genel olarak boyları 50 cm kuyruk uzunlugu 15 cmdir.

Yüz yapısı deri kadar dayanıklı bir ördek gagası ile kaplıdır.  Ayakları perdeli, kuyruk yapısı yassıdır.  Kuşlarda ve sürüngenlerde olduğu gibi, Gagalı memenin de dışkılığında, bağırsak, idarar yolları ve üreme organları bir aradadır.

Gagalı memeli ırmaklarda göllerde bulunur.

gagalimemeli

Küçük avlar ile beslenen Kıyılarda su düzeyine açılan toprakaltı yuvasının dibinde yaşarlar. Dişi  Gagalı memeli Toptak altı yuvasının altına yaprak döşedikten sonra kül rengi iki yumurta bırakır. Yavruları dişi Gagalı memeli besler. Memelerinin uçları olmadığı için emzirme imkanı yoktur. Annelerinden akan sütü içerler. Erkek Gagalı memeli, arka ayaklarında zehirli bezelerde bağlantılı ince bir mahruz taşır. Gagalı memeliler yaşayan fosildir. Özellikle sürüngenlere ait iskelet sisteminde bazı özelliklerini korumaktadırlar. Tam anlamı ile sıcak kanlı canlı değildir. Vücut sıcaklığı ortalama 22 ile 35 derece arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yapalak İlkokulu
  • Cemile Çopuroğlu İlköğretim Okulu
  • Boğazkesen İlkokulu
  • Mahmut Hilmi Doğan İlköğretim Okulu
  • Kayabaşı Alemdar Ortaokulu