ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ

Çalışma Alanları:

Elektrik mühendislerinin büyük bir kısmı kamu kurumlarında (TEİAŞ, EÜAŞ, TETAŞ, TEDAŞ, BEDAŞ, EIE, TRT, Türk Telekom gibi) ve özel (Aselsan, TAİ, Havelsan, Siemens ve Netaş, Alcatel gibi) kurum ve kuruluşlarda iş bilabildikleri gibi, bu kurum ve kuruluşlara müteahhitlik, danışmanlık hizmeti veren şirketlerinde de çalışabilirler. Bilgi ve becerilerini kullanarak Serbest Mühendislik yapabildikleri gibi müşavirlik büroları açarak, yurtiçi ve yurtdışı projelendirme, taahhüt ve müşavirlik hizmetleri verebilirler. Ülkemizin iyi yetişmiş Elektrik mühendislerine gereksinimi vardır.

Elektrik Mühendisliği programını bitirenlerden öğretmenlik (pedogojik formasyon) eğitimi de almış olanları, isterlerse meslek liselerinde Elektrik alanı ile ilgili derslerde öğretmen olarak da çalışabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:

Elektrik Mühendisliği programını bitirenler „Elektrik Mühendisi“ ünvanı ve lisans (Bachelor of Science-Bsc.) derecesinde diploma almaya hak kazanırlar.

Elektrik Mühendisi, Elektriğin üretimi, iletimi ve dağıtımıyla ilgili sistemlerin, projelerinin yapılması, geliştirilmesi, kullanılması ve denetimi enerji üretimi sistemlerinin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimiyle ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.

Programın Amacı:

Elektrik mühendisliğinin amacı, elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve bu işleri yapmak için gerekli tüm sistemlerin tesisi, işletilmesi, bakımı ile elektrikle çalışan alet ve sistemlerin geliştirilebilecek yetkin bireyler yetiştirmektir.

Matematik, temel bilimler ve temel mühendislik konularında güçlü bir altyapıya sahip ve bunu kendi mühendislik alanında kullanabilen, alanında mühendislik problemlerini saptayabilen ve tanımlayabilen, analitik düşünerek çözüm bulabilen, yaşam boyu öğrenmenin önemini benimseyerek alanındaki gelişmeleri izleyebilen, mühendislik uygulamaları için gerekli teknikleri, donanım ve modem iletişim araçlarını etkin şekilde kullanabilen bireysel sorumluluk alabilen ve takım çalışmasına yatkın mesleki ve etik sorumluluk taşıyan mühendisler yetiştirmektir.

Gereken Nitelikler:

Elektrik alanında ağitim görmek isteyenlerin matematik, fizik, kimya ve ekonomiyle ilgili üstün akademik yeteneğe sahip, dikkatli ve yaratıcı kimseler olmaları gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yalova Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu)
  • Armutlu Tanşu Aksoy İstiklal Ortaokulu
  • Seslitaş İlköğretim Okulu
  • Hürriyet Ortaokulu
  • Karaömer İlkokulu