• Genel
  • 0

Yetersiz dişler bunalıma neden oluyor

Eğri, kirli, yetersiz dişlerin bireyde güven yetersizliği ve bunalıma neden olduğunu belirten Ağız ve Diş Sıhhati Uzmanı Dr. Levent Devrim Üstün, “Sıhhatlı bir ağız, içten bir gülüş, şahsın fiziksel ve zekâsal sıhhatinde son derecede ehemmiyetli bir rol oynamakta” dedi.


Diş eti meseleleri, eğri, kirli ve yetersiz dişler, insanların güvenle tebessümmesini yasaklayan meselelerin başında geliyor. Bu vaziyet de bireyde güven noksanlığına neden oluyor. Ağzı sıhhati bakımı için seçilen uzmanın son derece ehemmiyetli olduğunun altını çizen Ağız ve Diş Sıhhati Uzmanı Dr. Levent Devrim Üstün, “Yanlış ellerde diş beyazlatma, ağızda yanık gibi ciddi zarara yol açmakta. Sıhhatlı bir ağız, içten bir gülüş, şahsın fiziksel ve zekâsal sıhhatinde son derecede ehemmiyetli bir rol oynamakta. Gülmenin şahsın ilişkileri ve kariyerleri üzerinde de pozitif bir tesire sahip olduğu görülmüştür. Şayet birey sıhhatli bir ağız yapısına sahip değilse ve cemiyet içinde gülmekten çekiniyorsa bu da onda güven noksanlığına neden olabilir” diye konuştu.
Sıhhatlı dişler hastalık tehlikesini eksiltiyor
İçten bir gülüşün sosyal yaşamdan, kariyere kadar tüm yaşamı etkilediğine dikkat sürükleyen Dr. Levent Devrim Üstün, “Sıhhatlı dişler ve diş etleri olmadan güvenle tebessümmek güç olabilir. Tebessümmenizi iyi vaziyette yakalamak için doğru ellerde doğru bakım yaptırmanız koşul. Ağız sıhhati bakımı için seçilen uzman son derece ehemmiyetli. Yanlış ellerde, diş beyazlatma, ağızda yanık gibi ciddi zarara yol açmakta. Uzmanlar, diş ve diş etlerimizin sıhhati tüm bedeninizin sıhhatiyle iletişimli olduğunu belirterek, iyi bir ağız sıhhatinin, başta kalp krizi, diyabet ve felç olmak üzere bir hayli sıhhat meseleyi tehlikesini eksilttiğini söylüyor” ifadelerini kullandı.
Stresinizi eksiltmek için tebessümün
Dr. Üstün ayrıca, diş eti sıhhati için diş ipi kullanmayı öneri ederken, şekersiz sakız çiğnemenin de gün süresince diş tartarı, diş taşı ve bakteri plağı yaradılışını nötralize etmekte destekçi olduğunu belirtti. Gülmenin endorfin salınımını sağladığını söyleyen Üstün, “Endorfinde insanın kendisini iyi sezmesini sağlayan bir hormondur. Sporda da aynı salınım asıllaşır. Tebessümmenizi iyileştirerek etrafınıza daha hoş enerji yayabilirsiniz. Kendinizi daha iyi ifade edebilir, gün içinde yaşadığınız negatif hadiseler karşısında stresinizi eksiltir. Bunun için de sıhhatli bir diş yapısına sahip olmak koşul” ifadelerini kullandı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir