• Genel
  • 0

Göz Sağlığını Kontrol Altında Tutmak İçin..

Hekime Muane yaptırın: Bir Hayli göz rahatsızlığı sinsi ilerler ve hekimin derinlemesine tahliliyle sarihe çıkar. Üstelik kumpaslı hekim hakimiyeti, kalıcı görme kayıplarına yol açabilecek göz hastalıklarının erken tanısına ve sistemik bir hayli hastalığın evvelden tespit edilmesine imkân verir. Unutmayın, en riskli hastalıkların ilk bulguları gözde sarihe çıkar. İşte bu nedendendir ki her sene 1 defa göz tetkikinizi yaptırmak gerekir.

Göz ile alakalı hiçbir bulguyu görmezden gelmeyin: Günlük yaşamda yaşadığımız ufak problemler dahi göz sıhhatimizde geri dönülemez zararlar vazgeçebilir. Gözünüzde yaşadığınız bir kızarıklık veya kaşıntı dahi bu süreci başlatabilir. Bu surattan, kızarıklık/kaşıntı gibi gidişatlarla karşılaştığımızda öncelikle soğuk su pansumanı yapmalı ve yapay gözyaşı desteğiyle gözün gereksinim dinlediği nemi sağlamalıyız. Buna karşın bulgular geçmiyor ve çoğalıyorsa yanma, batma, fazla çapaklanma, ışık huzmeleri vb. önemsememe etmeden hekiminize müracaat etin.

Sıhhatli beslenin: Özellikle göz sıhhatimiz için olmazsa olmaz gıdalar vardır. Havuç, havuç suyu, mango, portakal suyu, kavun, lahana, ıspanak ve balığın başı sürüklediği bu gıdaları soframızdan yetersiz etmemeli ve günlük beslenme rutinin bir parçası haline getirmeliyiz. Ayrıca sıhhatli beslenerek kilonuzu beden endeksinize göre balanslı yakalamalısınız. Zira fazla kilo bir hayli göz rahatsızlığına davetiye çıkarıyor. Yaşa bağlı mantıklıya yozlaşma AMD ve karatarak bu hastalıklardan yalnızca birkaçı.

Kesinlikle güneş gözlüğü kullanın: Günümüzde bir moda objesi olarak elbiselerin bitiricisi rolünü üstlense de güneş gözlükleri sandığımızdan daha fazla ehemmiyete sahiptir. Sertifikalı güneş gözlükleri sizi güneşin hasarlı ultraviyole ve kızılötesi ışınlarına gözetirken gözleriniz için bir kalkan vazifeyi görür. Bu nedenle gözlük seçerken ekstra dikkatli olmalı ve modaya göre değil, gözünüze göre tercih yapmalısınız. Özellikle de gözlüklerin EN 1836 standardına uygun olduğuna dikkat etmelisiniz.

Yoğun bilgisayar kullanımına sınırlama getirin: Bilgisayar ekranına bakmak rastgele bir kırma yanılgısına neden olmaz, daha sarih bir ifada ile “gözü bozmaz” ancak “computer vision syndrome” dediğimiz, daha çok göz belirtileri ile geçimli birtakım meseleler neden olur. Bilgisayar kullanımı sırasında bireylerin göz kırpma reflekslerinin eksildiği bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Bu da günün ilerleyen saatlerinde gözlerde kızarıklık, sulanma, görmede fluluk ve bitkinlik hissine neden olabilmektedir. Kısacası; bilgisayar kullanımı doğrudan bir göz problemine yol açmasa da dolaylı yollarla gözlere ciddi hasarlar verebiliyor.

Periyodik olarak molalar verin: Şayet yoğun bir iş temposuna sahipseniz ve uzun saatler bilgisayar başında çalışmak zorundaysanız kesinlikle emin aralıklarla molalar verin. Bu aralıkları her saat başı olarak tanımlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken uzun saatlerdir odaklandığınız bilgisayar ekranından uzaklaşarak büroda uzak bir noktaya veya pencereden dışarı bakmak.

Sigara Kullanmayın:  sigara kullanıyorsanız  bir an evvel vazgeçin. Çünkü sigaranın gözünün üzerindeki tesirlerini saymakla bitmiyor. Sigara yaşa bağlı sarı nokta yozlaşmanın en ehemmiyetli nedeni. Aynı zamanda katarakt oluşumunu süratlendiriyor ve gözlerinizi kurutuyor. Damar sertliği yaptığı için göz damarlarında tıkanıklığa yol açıyor. Netice mi? Geri döndürülemez görme kayıpları.

Numaralı gözlükler kullanın: Çok yaygın bir yanlıştan laf etmemiz gerek. O da numaralı gözlüklerin, gözde uyuşukluğa ve göz bozulmalarına neden olduğu kusuru. Bir Hayli göz ve görme rahatsızlığı, yaş ilerledikçe çoğalır. Başka Bir Deyişle numaralı gözlük kullanmak gözlerimizi bozmaz aksine gözlerin daha aktif işlev görmesini sağlar.

Ailenizdeki göz rahatsızlıklarının geçmişini inceleyin: Yakınlarınızın sahip olduğu hastalıklar size bir hayli ipucu verir. Ailedeki göz hastalıklarını gözden geçirerek bazı hastalıklara karşı daha fazla tehlike altında olup olmadığınıza karar verebilir ve temkin alabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir