Yangın Söndürme Hidrantları

Yangınla gayret profesyonel bir yaklaşım özümsenerek yapılacak bir gayret olduğu için, bu bağlamda dikkat edilecek en ehemmiyetli hesaplardan birisi de yangın hidrantı hesabıdır. Hangi cins dayanıklı demirin kullanılacağı, hangi aralıklarla bulundurulacağı, debi hesabı gibi çok değişkenli miktarlar kullanılmaktadır. İşletmemizin bu mevzuda çalışan deneyimli personeli her ayrıntıda sizlere takviyeci olacaktır.

Yerel idarelerin itfaiye ünitelerinin en fazla faydalandığı vasıtalardan biri olan yangın hidrantları, sokak aralarında veya firmaların bahçelerinde olabilir. Yangın hidrantları ile alakalı mevzuatlara göre hareket edilerek yasalara uyulması da ehemmiyetlidir. Çünkü yapılan teftişlerde ehemmiyetli cezalar kesilmektedir. Yangın hidrantı dışarıdaki yangın söndürme faaliyetlerine mükemmel kailde katkı sağlamaktadır. Binaların içinde bulunan otomatik yangın söndürme sistemlerine ek olarak dışarıda da yangın hidrantının bulunması son derece faydalıdır.

Yangın Hidrantı Nedir

Yangına müdahalede ehemmiyetli bir takviyeci taşıt olan yangın hidrantı, söndürme ünitelerinin kaynak problemini çözen, ambar mahiyetinde kullanılan alanları işaret etmektedir. Yangın hidrantı nedir sualinin yanıtı olarak acil bir takviye olduğu düşünülebilir.

Yangının başladığı betonarme yapıların bahçesinde, takımların açarak su sürükledikleri ve emin bir tazyikle püskürttükleri yangın hidrantları devamlı su kaynağı olarak müdahaleyi oldukça hafifletici bir unsurdur. Tazyikli olarak müdahale kaderi tanıdığı için ve itfaiye takımlarının ambarlarını süratli bir biçimde doldurduğu için bakımı ve arıca gidişatında onarımı çok ehemmiyetlidir. Püskürtülen suyun itfaiye takımlarının ambarlarında bitmesi, yangın hidrantlarının yangın alanına yakınlığının ehemmiyetini çoğaldırmaktadır.

Yangın Hidrantı Kurulumu

İşletmemizin tüm yangın söndürme sistemlerinde olduğu gibi yangın hidrantı kurulumu mevzusunda da uzmanlaşmış deneyimli personeli bulunmaktadır. Akacak suyun kaynaktaki debisi düşünülerek kurulumu sağlanan yangın hidrantları hesabı yapılırken de bilimsel yaklaşımlar seçim edilmektedir. İdaremeliklerde bulunan hususların da ehemmiyetli rol oynadığı yangın hidrantı kurulumu, yangın tehlikeyi de göz önüne alınarak yapılır. Yangın ihtimalinin çoğalması yangın hidratlarının birbirlerine olan yakınlığını-uzaklığını etkilemektedir.

700 kPa çıkış tazyikine sahip olan yangın hidrantları çoğunlukla yangın riskinin çok fazla olduğu yerlerde kullanılır. Tazyik bedelinin düşmesi yangın riskinin az olduğu anlamına gelmektedir. Uzun binaların yakınında da yüksek tazyike sahip yangın hidrantlarının bulundurulması zorunludur.

Yangın Hidrantı Miktarları

İşletmemiz siz kıymetli alıcılarımızın istekleri güzergahında muhtelif yangın hidrantı miktarları kullanabilmektedir. İdaremeliklere ters olmayacak biçimde ayarlanan yangın hidrantı miktarları, bulundurulacak yerin abuhava koşulları da göz önüne alınarak düşünülmektedir. En çok seçim edilen yangın hidrantı miktarları 1435, 1750 ve 2150 mm miktarlarında olanlardır.

Yangın hidrantlarında dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli unsurlardan birisi de abuhava koşullarının gerçekten ağır olduğu yerlerde donma hakikatleşmemesi için otomatik boşaltma özelliğinin bulunmasıdır. Çift çıkışlı olabilen yangın hidrantları üç çıkışlı olarak da üretilebilmektedir. Yangın hidrantlarının uzun vakit sağlam olarak kalabilmesi için dökme demirin dayanıklı olarak üretilmesi çok ehemmiyetlidir.

Yangın hidrantlarında aranan TS EN 14384 sertifikası işletmemiz tarafından patent ettirilmiştir. Alıcılarımızın yangın hidrantı ararken dikkat ettikleri bu nitelik sertifikası yangın şirketlerinin olmazsa olmazlarındandır. Garantili olarak üretilen yangın hidrantları flanş iletişimi de kapsamaktadır.

Yangın Hidrantı Debisi

Suyun sıvılığı, debisi ve tazyiki yangına müdahalede ehemmiyetli rol oynadığı için, evvelden bulgu yapılarak bölge araştırılmalı ve yangın hidrantı debisi bölgenin koşullarına uygun olarak düşünülmelidir. Söndürme takımlarının emin bir debiye sahip yangın hidrantından su sürüklemeleri ve bunu emin bir tazyikle yangına püskürtmeleri, sürat bakımında ehemmiyetli olmaktadır. Çünkü sürat can ve mülk kaybını önler. Bunun için itfaiye takımlarına emin yangın bölgelerin ulaşmaları için emin bir vakit standardı getirilmiştir.

Bu vakit standardının geçerli olduğu bölgelerde yangın hidrantı debisi de, takımların süratli geri dönüşleri için ehemmiyet talep etmektedir. Emin bir uzaklıktan gelen itfaiyecilerin yeniden emin bir zamanda taşıt ambarlarını doldurmaları ve yangına müdahale için geri dönmeleri büyük risklerin önlenmesi açısından önemlidir.

Yangın Hidrantı Fiyati, Yangın Hidrantı Maliyetleri, Yangın Hidrantı Hesabı, Yangın Hidrantı İstanbul, Yangın Hidrantı Kurulumu, Yangın Hidrantı Nedir, Yangın Hidrantı Sistemi, Yangın Hidrantı Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Kümbet İlkokulu
  • Kozağaç Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi
  • Gap Kız Anadolu Lisesi
  • Emirsultan Ortaokulu
  • Mehmet Canbolat İlkokulu