YANGIN KAPISI

Yangın Kapısı önemini maalesef çıkan yangınlar ile kazanmaktadır. Can mal kaybı Yaşandıkça yangın kapısının niteliği hakkında bilgi sahibi olmamaktayız. Sizlere en iyi şekilde yangın kapısı hakkında geniş bir bilgiye sahip olmak için güzel bir kaynak. Merak ettikleriniz yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Yangın Kapısı Nedir?

Yangın panik anında en kısa sürede güvenli bir şekilde çıkış yapmamızı sağlayan sertifikalı kapıya yangın kapısı denir. Birçok eş anlamlı ifadesi bulunmaktadır. Yangın Çıkış Kapısı, Panik Barlı Kapı, Acil Çıkış Kapısı, Yangına Dayanıklı Kapı, Yangın Merdiveni Kapısı gibi ifadeler ile karşımıza çıkmaktadır.

Yangın Çıkış Kapısı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

En başta satın almış olduğunuz yangın kapınız nitelikli bir kapı olmalıdır. Yani Sertifikalı kapı demek daha açık ve net olacaktır. Yangın çıkış Kapısında Kilit sistemi olarak panik bar kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı bir çok kapı müşterisi Panik barlı yangın Kapısı İfadesini kullanmaktadır.

Neden Yangın Merdiveni Kapısı Denilmektedir?

Can ve mal kaybını en aza indirmek ve en kısa sürede bulunduğunuz yapıdan çıkış işlemini gerçekleştirmek amaçlı Yangın merdivenleri ve bunların üzerine Panik barlı Sertifikalı Yangın Kapısı Takılmaktadır.

Yangın merdiveni kapısı kilidi

Yangın Merdiveni Kapısı denilince aklımıza yangın kapısı gelmektedir. Yönetmelik gereği Yangın çıkış kapısında panik bar kilit mekanizması haricinde kilit kullanılmamaktadır. Bunun sebebi olası bir olayda en kısa sürede çıkış yapmanızı sağlayacak olan kilit mekanizması Panik bar olmasıdır. Bu olay Türkiye de sadece böyle değil, Tüm dünyada aynıdır.

İstanbul Bölgesinde Yangın Kapısı İmalatı Yapan Firmaları İnceleyecek olursak;

İstanbul Avrupa yakasında kapı üreticisi olarak, Reddoor Yangın Çıkış Kapıları, Kale Yangın Kapısı, Feza Yangın Kapıları ve Junodoor Yangın Kapısı  gelmektedir. Anadolu Yakası Yangın merdiveni Kapısı üreticisi olarak Balgrup Yangın Merdiveni Kapısı, Karaboğa Yangın Kapısı ve Sima Kapı Sistemleri gözümüze çarpmaktadır.

Yangın Kapısı Kayseri?

Kayseri Çelik kapı adına nam yapmış bir ilimizdir. Yangın çıkış kapısı kayserinin becerisi yüksek olsada hatta TSE’nin Sertifikalama yeri orda olsa da, İstanbul, Ankara, ve İzmir  gibi metropol şehirlerde yangın çıkış kapısı imalatçısı bulmak zor değildir. Yangın Kapısı İmalatı Yazdığınız zaman google üzerinde en yakın yangın firmaları karşınıza google Kurumsallarda gözükmektedir. Tabi ki bu demek olmuyor ki size yakın yangın kapısı imalatı yapan firma yangın kapısı konusunda uzman sertifikalı kapı yaptığı anlamına gelmemektedir.

Diğer iller de ikamet ediyorsanız. Nakliye gibi masrafları göz önüne alarak en yakın yangın kapısı üreticisi tercih edilmelidir.

Yangın Çıkışı Nasıl Olmalı?

Her defasında söylediğim gibi en başta sertifikalı ve yangın yönetmeliğine uygun ölçü ve nitelikte bir kapıya sahipseniz yangın yönetmeliğine uygun kapınız var demektir.

Yangın Yönetmeliğine uygun ölçü nedir?

Yangın denetimine gelen görevli yapının durumuna ve yapını yapım tarihine göre en uygun ölçüyü size rapor halinde vermektedir. Bu eksiklerinizi gidermeniz için size üç defa 15 ara ile denetime gelmektedir. Her defasında farklı kontrol memurları ile karşılaşabilirsiniz. Bu işi hiç iyi bilmiyorsanız. Bunun için itfaiye merkezlerine danışarak ücretsiz yangın danışmanlığınızı yaptırmış olursunuz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Hasanoğlan Fatih Lisesi
  • İsmetpaşa Mazlum Palabıyık İlkokulu
  • Oymaklı İlköğretim Okulu
  • Milli Egemenlik İlköğretim Okulu
  • Ortaköy İlköğretim Okulu