Saç Kınası Nasıl Hazırlanır?

Saçınızı devamlı kimyevi içeriklerle hazırlanmış hazır saç boyaları ile boyatmaktan usandıysanız, kimyevi saç boyalarının saça verdiği hasardan davacıysanız ve bu boyalara seçenek, natürel bir usul arıyorsanız bulabileceğiniz en natürel boyadır kına. Kimyevi saç boyaları saçın natürel yapısını bozarak matlaşmaya, sertleşmeye; dolayısıyla aşınmaya ve kırılmalara neden olurken kına bunun aksine saçın natürel yapısına hasar vermez; yumuşaklık, ışıltı ve hacim kazandırır; saç kremi lüzumunu ortadan kaldırır. Özellikle hamile kadınlar saç boyatma mevzusunda oldukça duyarlı. Kına tamamen nebatsal bir karışım olduğundan gönül rahatlığıyla uygulayabilirler.

Saç Kınası Nasıl Hazırlanır ?

Asırlardır bayanların kullandığı kına, yalnızca saçlara değil ellere ve hatta hırpalama olarak yaptıkları kınayı kendimiz konutta basit bir biçimde hazırlayabiliriz. Kınada banal saç boyaları kadar renk alternatifi muhtemel olmasa da hazırlama sırasında içerisine katılan malzemeler ile değişik renk tonları elde etmek muhtemeldir. Şimdi saç kınası nasıl hazırlanır? size bir kaç tanım verelim.

Saç kınasının içine neler koyulur?

Yarım fincan kurutulmuş adaçayı geceden kaynar suyu koyun ve ertesi gün suyunu süzün.
Bir tatlı kaşığı karanfil
Bir çorba kaşığı kına Saçınızın boyuna göre ölçüyü değişebilir. Küt kesimler için bir çorba kaşığı yeterli ancak daha uzun saçlar için 2 veya 3 çorba kaşığı kullanabilirsiniz.
Saç Kınasının Hazırlanışı

Malzemelerin hepsi karıştırılır. Macun kıvamına gelene kadar üzerine su ilave edin. Çok sıvı ya da çok katı olmamasına dikkat edin. Elde etmek istediğiniz renge göre daha kısa ya da daha uzun vakit saçınızda bekletebilirsiniz. Renk bütün olarak oturana kadar iki haftada bir uygulayabilirsiniz.

Şayet daha kızıl tonlarda istiyorsanız ya da saçlarınız siyah ise ve parlaklık kazandırmak istiyorsanız üzerine yarım limon suyu ve birkaç ceviz yaprağı ilave edinceviz yaprağının kaynatılmış suyu.Ceviz yaprağı saçınızı beslerken limon suyu daha kızılımsı güneşte parlayan bir hava katacaktır.

Saça kına yakmak için malzemeler ikinci Tarif

1 yemek kaşığı gelincik kurusu
Bir iki parça yeşil ceviz kabuğu ve bir iki parça ceviz yaprağı. Bu malzemeleri aktarlardan edinebilirsiniz.
Karanfil
Gelincik kurusu, ceviz kabuğu ve yaprağını 1,5 su kadehi su ile kaynatın. Koyu renk alan karışımı kaynadıktan sonra soğumaya vazgeçin. Soğuduktan sonra çayınızdan çoğalan demi ve karanfil suyunu üzerine ilave edin. Bunların üzerine de saçınızın uzunluğuna bağlı olarak aldığınız kınayı ilave edin. Kısa saçlar için 100 gr, omuz boyunda saçlar için 200 gr ,göğüs hizasındaki saçlar için 300 gr yeterli olacaktır. Bunları karıştırdıktan sonra saçınızı beslemesi için 1 yemek kaşığı badem yağıyla zeytin yağını ilave edin.

Ve en ehemmiyetli kısım yarım limonun suyunu ilave edin. Kınanın hazırlanması için asitli etrafa lüzumu vardır. Hazır aldığınız limon suları da aynı misyonu görür ve kınaya rengini veren limon suyudur. Yarım limon suyu siyah ve koyu tonlardaki saçlar için idealdir. Şayet saçlarınız daha sarih ise bir limon suyunu direk karıştırabilirsiniz. İsterseniz karışıma daha da besleyici olması için bir ampul evigen ve bepanthen ilave edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Tarhan İlköğretim Okulu
  • Kuyuluk Belediye Ortaokulu
  • 80.Yıl Nuh Çimento Lisesi
  • Mustafa Kemal Anadolu Sağlık Meslek Lisesi
  • Denizli İlköğretim Okulu