Oktay Usta Aşure Tarifi – Kolay Aşure Tarifi

Oktay Usta Aşure Malzemeleri

 1. 1250 gr. buğday
 2. 600 gr. fasulye
 3. 600 gr. nohut
 4. 600 gr. üzüm
 5. 600 gr. kuru kayısı
 6. 600 gr. incir
 7. 3 elma
 8. 1 su b. pirinç
 9. 2 kg toz şeker
 10. yarım çay b. gül suyu
 11. 3 su b. süt
 12. su

 

ÜZERİ İÇİN:  Tarçın,Kuş üzümü, Dolmalık fıstık, Nar tanesi,Fındık, Ceviz.

Oktay Usta Aşure Tarifi

Akşamdan Fasulyeyi ve buğdayı da ayrı kaselere koyup soğuk suyla ıslıyoruz. Sabah fasulyeyi ve nohutu süzüyoruz ve yıkıyoruz.Nohutu tuzlu ve sıcak suyla ıslatıyoruz.
Ayrı tencerelere koyuyoruz, üzerlerini aşacak şekilde su koyuyoruz ve haşlıyoruz. Kaynayınca köpüklerini alıyoruz. Haşlanınca sularını süzüyoruz ve soğuk sudan geçiriyoruz. Buğdayı da elimizle oğuşturarak kara suyu çıkana kadar yıkıyoruz. Süzdürüyoruz ve tencereye alıyoruz.
Üzerini 3 parmak aşacak şekilde sıcak su koyuyoruz. 6 dakika kaynatıp altını kapatıyoruz ve 3 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar altını açıyoruz 1 taşım daha kaynatıyoruz ve
yine 10 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar ocağı açıyoruz. Suyu azalmış olduğu için kaynar su ekliyoruz.Nohutu ve fasulyeyi ilave ediyoruz. Kuru üzümleri iyice yıkayıp süzdürdükten sonra tencereye ekliyoruz. Hepsini bir kaynatıyoruz. Buğdayın özü çıkıp kıvamı koyulaştığı için yine kaynar su ekliyoruz. Yarım saat sonra içine yıkanmış süzülmüş pirinci ilave ediyoruz.
Soyulmuş ve küp doğranmış elmayı ekliyoruz. Küp doğranmış ve suda bekletilmiş kayısıları da yıkayıp süzüyoruz ve tencereye ilave ediyoruz. Azaldıkça kaynar su ekliyoruz. Bu ölçüler için toplamda 15 ila 20 litre arası su kullanıyoruz. Elmalar pişmek üzereyken sütü ekliyoruz. Son olarak şekerini ve gül suyunu döküyoruz. İncirleri küp doğrayıp suda haşlıyoruz. Suda bekletiyoruz ve kara suyu çıkana kadar bekletiyoruz. Suyunu süzüp yıkıyoruz. İncirleri de en son tencereye katıyoruz. Bir taşım daha kaynatıyoruz ve sıcakken kaselere paylaştırıyoruz. Üzeri kabuk bağlayınca, nar tanesi, fındık ve ceviz kırığı, tarçın, kuş üzümü ve dolmalık fıstıkla süsleyerek servis ediyoruz
Oktay Usta verdiği bu tarifle oldukça lezzetli bir aşure yememizi sağlamıştır.Aşure Tarifi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir