Mandalina’nın Faydaları Saymakla Bitmiyor.

C vitamini ambarı mandalinanın kanserden diyabete kadar bir hayli ciddi kronik rahatsızlığa karşı yararlı olduğunu söyledi.
C vitamini sıhhatli cilt ve dokuların yaradılışı ve aralıksızı için zorunludur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini artırır, kalp hastalık tehlikesini eksiltir.


C vitamini ile akciğer, meme, sütun, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser cinslerinin yaradılışını önler. Zengin C vitamini bedende kollajen birleşimi için hayati ehemmiyete sahiptir.
Kollajen yaraların süratli iyileşmesini sağlar, tendonları, bağları, kemikleri ve kan damarlarını bir arada meblağ. C vitamini aynı zamanda yiyeceklerle alınan demir mineralinin emilimini de artırır.
Kemiklere birebir: Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sıhhati, sıhhatli kemikler ve hücre gelişmesi için zorunludur.Mandalinada bulunan A vitamini faize sıhhati ve hücreler arası irtibatta ehemmiyetlidir. Öte yandan beta kriptoksantinden zengin bu meyve irin büyüme ihtimalini yarı yarıya eksiltir.
Hücreleri yeniler: B vitamini zengini mandalina bedende Deoksirübo Nükleik Asit ve RNA inşa ederek yeni hücrelerin yaradılışı ve sıhhatli aralıksızını takviyeler. Flavonoidler özgür radikalleri hastalığa neden olan moleküller nötralize eden antioksidanlardır.
Mandalinadaki nobiletin flavonoidi obeziteyi önlemede, diyabetle savaşmada ve kolesterolü düşürmedeetkilidir. Tangeritin isimli bir öteki flavonoid ise yağlı karaciğer hastalığı ve damar sertleşmesini önler. Mandalinada olan folat kansere yol açabilecek Deoksirübo Nükleik Asit farklılıklarını da önlemektedir.
Kapsadığı hesperidin ile mandalina sıhhatli kollajen yapımı için C vitamini ile sinerjik olarak hareket eder. Mandalina ilaçlar, hava lekeliliği, hastalıklar, şiddetli egzersiz, sigara içmek, kimyeviler ve güneş ışığından gelen UV ışınlarının negatif tesirlerini eksiltir.

Obeziteyi önler: Mandalina çözünür lif pektin içeriği ile daha uzun müddet tokluk sağlar. Yapılan çalışmalarda pektin tüketiminin obez fertlerde kalori alımını eksilttiği gösterilmiştir. Perhiz lifi alımı diyabet tehlikeyi, kalp hastalığı, sütun kanseri, obezite ve yüksek kolesterol tehlikesini eksiltir.

Aynı zamanda mandalinanın içerisnde yer alan lifler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken, belleği de geliştirir. Ayrıca mandalina harcamanın ruh halini iyileştirdiği de öğrenilmektedir. Potasyum içeriğiyle aynı zamanda kemik sıhhati içinde ehemmiyetlidir.
İlerleyen senelerde kemik erimesine karşı savaşır. Yeteli potasyum alımı yüksek kan tazyikini önler ve kalp krizi yaradılış tehlikesini eksiltir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Karataşlı İlkokulu
  • Karakale Fatih Küç Ortaokulu
  • Kuşkaya İlköğretim Okulu
  • Hilmi Duralioğlu Anadolu Lisesi
  • Ayten-Şaban Diri İlköğretim Okulu