• Genel
  • 0

Evde Kendi İmkanlarınız İle Diş Beyazlatma !!!

Herkes dişlerinin inci olmasını ve bembeyaz bir gülüşe sahip olmayı ister. Her ne kadar dişlerinizi kumpaslı fırçalayıp diş tetkiklerinizi zamanında olsanız da bazen dişleriniz sararıp daha önceki beyazlığını yitirebilir.

Bazı yiyecekler diş minesini kirler, bu da dişlerin beyazlığını ve parlaklığını kaybetmesine yol açar. Dişlerde plak birikmesi de dişlerin sararmasına yol açmaktadır.

Diş hekimleri dişleri beyazlatan harekâtlar uygulayabilirler ancak konutta uygulayacağınız bazı usullerle de dişlerinizi beyazlatabilmeniz olasıdır. İşte o usuller:
Konutta diş beyazlatma usulleri

1 Yağ ile gargara

Bazı nebatsal yağlar ile ağız gargarası yapmak, ağız pakliği ve zehirli maddelerin bedenden atılması için bazı cemiyetler tarafından sık kullanılan bir ananedir. Bu yağlarla ağzı çalkalamak dişte biriken bakterileri öldürür, zati plağa ve sararmaya yol açan da bu bakterilerdir.teeth-1652976_960_720

Bu operasyon için Hindistan cevizi yağı, susam yağı, Ayçiçek yağı gibi yağlar seçim edilir. Hindistan cevizi yağı laurik asit güzergahından zengindir ve bu asit bakterileri öldürüp iltihaplanmayı dindirmesi ile öğrenilir.

Bu gargara cerahatini de önlemeye dayanakçıdır. Bunun için ağzınıza bir çorba kaşığı yağ alıp dişlerinize doğru gargara yapmanız gerekmektedir. Hindistan cevizi yağı oda ısısında katı olabilir, bu surattan erimesini beklemeniz gerekebilir. Ağız gargarasını 15 dakika kadar uygulamalısınız.

Ancak bu gargarayı yaptıktan sonra tuvalete ya da çöp kolisine tükürmeniz gerekir çünkü Hindistan cevizi yağı tekerrür daha önceki katı formuna dönerek su borularınızı tıkayabilir. Bu yağ diş etlerinize ve diş minenize de hasar vermez. Tamamen tehlikesiz bir yoldur, her gün uygulanabilir.

2 Karbonat

Karbonat sadece birkaç dakika içerisinde dişlerinizi beyazlatabilir zira karbonatın beyazlatıcı özelliği bulunur. Bunun sebebi ise karbonatın kibarca cedderek dişinizdeki kirleri peeling yapar gibi arınabilme özelliğinin bulunmasıdır. Ayrıca ağızdaki bakterileri de öldürür.

Karbonatı diş beyazlatmak için kullanacaksanız öncelikle dişlerinizi kağıt havlu ile silin ve tüm tükürük enkazlarını arının. Daha sonra diş fırçanızı nemlendirin ve azıcık karbonatın içine batırın.

Dişlerinizi bu karbonat ile bayağı bir biçimde fırçalar gibi fırçalayın. Özellikle önde kalan ve görünen dişlere daha çok itina gösterin. 3 ila 5 dakika kadar fırçalamanız yeterli olacaktır. Ancak bu harekâtı her gün kullanmamalısınız çünkü karbonat şayet çok kullanılırsa diş minenizi incelterek dişlerinizi imha edebilir. Bunun için haftada bir kere kullanmak yeterli olacaktır.

3 Hidrojen peroksit

Oksijenli su ismiyle de öğrenilen hidrojen peroksit dişleri beyazlatma tesirine sahiptir. Yutmadığınız sürece diş beyazlatmak için kullanmanızda riskli bir gidişat yoktur ve tehlikesizdir. Ayrıca ağızdaki bakterileri de öldürür.

Pak bir el havlusunu hidrojen peroksite batırıp bu havlu ile dişlerinizi silin, böylece dişinizdeki kirler çıkacaktır. Oksijenli su kirleri kimyevi olarak çıkarırken havlu da fiziksel olarak pakler.

Ayrıca dilerseniz hidrojen peroksiti dişinizi fırçalamadan evvel gargara olarak kullanabilirsiniz, bunun için %1,5 ya da %3’lük solüsyonları seçim edin. Bir başka yol da karbonat ile karıştırarak diş macunu elde etmektir. 2 çay kaşığı oksijenli su ile 1 çay kaşığı karbonatı karıştırın ve bu macunla dişinizi kibarca fırçalayın. Haftada bir kere kullanmak yeterlidir.

4 Elma sirkesi

Elma sirkesi yüzyıllardır dezenfektan ve natürel paklik malzemesi olarak kullanılmaktadır. Elma sirkesinin faktör maddesi olan asetik asit bakterileri öldürme mevzusunda son derece tesirlidir. Anti bakteriyel özelliği sayesinde elma sirkesi ağzınızı arınmak ve dişlerinizi beyazlatmak için çok verimli bir mahsuldür.

Yapılan araştırmalarda bu sirkenin dişleri beyazlatıcı tesiri olduğu ispatlanmıştır ancak dişleri yumuşatabilir. İçinde bulunan asetik asidin diş minesini aşınmaya uğratma ihtimali bulunmaktadır. Bu surattan elma sirkesi her gün kullanılmamalıdır. Ayrıca elma sirkesi kapsayan salata gibi mahsuller de çok sık harcanmamalıdır.

Diş beyazlatmak için kullanacaksanız elma sirkesini su ile seyreltin ve ağzınızda bir vakit çalkalayın. Daha sonra ağzınızı bir defa da bayağı su ile çalkalayın.

5 Meyve ve sebzeler

Meyve ve sebze açısından zengin bir beslenme tasarısına uymak dişleriniz ve bedeniniz için iyi olacaktır. Bu gıdalar dişe doğrudan sürülüp fırçalanmasa da bu gıdaları yemek dahi dişinizde biriken plakları her çiğnemenizde arınacaktır.

Özellikle çilek ve ananasın dişleri beyazlatma tesiri vardır. Çilek ile diş beyazlatmak için birkaç çileği ezip içine karbonat koyarak bir karışım elde edebilirsiniz, bir hayli şöhretlinin de bu karışımı kullandığı öğrenilmektedir.

Çilekte bulunan malik asit dişteki renk balanssızlıklarını düzenleyecek, karbonat ise kirleri söküp atacaktır. Çilek dişlerinizin üzerinde biriken kirleri paklerken aynı zamanda onların daha beyaz görünmesine de takviye eder. Bu karışım haftada bir iki kere uygulanmalıdır.

Ananas ise yapılan araştırmalara göre içerisindeki bromelain enzimi sayesinde dişlerdeki kirleri söküp atar ve diş macunlarından daha tesirlidir.

6 Sıhhatli beslenme

Dişte kire yol açan gıda ve meşrubatlardan uzak durmaya çalışın. Şayet dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız kahve, çay, kırmızı şarap, üzüm suyu ve köriyi olası olduğunca az harcayın ya da hiç harcamayın. Şayet bu meşrubatları harcayacaksanız pipet dayanağıyla harcayın, bu dişlerinize temasını yasaklayacaktır.

Ya da bu meşrubatları içtikten sonra şekersiz, beyazlatıcı tesiri olan naneli sakızlardan bir tane çiğneyebilirsiniz. Bu da aynı biçimde oluşmaya yeni başlayan kirleri engelleyecektir ve dişlerinizin daha beyaz olmasını sağlayacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir