Ev Dekorasyonuna uygun Kitaplık Seçimi

Kitap okuyan veya kendi kütüphanesini kurmak isteyen herkes kesinlikle kullanışlı ve şık bir kitaplığa gereksinim dinler. Aksi takdirde kitaplarınız çantaların, poşetlerin ve paketlerin arasında kalarak çürüyebilir. Hoş bir kitaplıkla birlikte hem kitaplarınıza gözetebilirsiniz hem onlara daha basit erişebilir hem de konut dekorasyonunuzu değiştirebilirsiniz!

Kitaplıklar son senelerde bir mobilya dekorasyon mahsulü olarak tertemiz tasarımlarla yaşamımıza yine girdi. Artık onlar yalnızca bir kitaplık değil aynı zamanda konut dekorasyonumuzun da ehemmiyetli bir parçası. İşlevsellikleri kadar göze hitap eden tasarımları da büyük ehemmiyet taşıyor. Kitaplık alternatifleri ile dekorasyonunuzu da minik bir değişle bitirebiliyorsunuz. Bu kapsamda pek çok renk ve modelde karşımıza çıkıyorlar. Değişik aksesuar alternatifleri ile kitaplığınızı çağdaş bir tasarım objesi haline getirmeniz muhtemel.

Konut Dekorasyonunuzu Hoşlaştıracak Kitaplık Fikirleri

Konutunize yeni bir atmosfer katacak olan kitaplık modeline karar verirken dikkat etkeniz gereken ehemmiyetli hususlar bulunmaktadır. Öncelikle kitaplık ebatları kesinlikle odanızın miktarlarına göre tanımlanmalıdır. Büyük bir konuta sahipseniz daha büyük miktarlarda konutunuza geçim sağlayacak hacimli modelleri seçim etmenizde fayda var. Şayet konutunuz veya kitaplığınızı kullanmak istediğiniz odanız minik ise odanızın boyutlarına uygun bir süsleyici duvar kitaplığı düşünebilirsiniz.

Kitaplık Hangi Odada Olmalıdır?

Seçiminize göre kitaplık dilediğiniz rastgele bir odada olabilir. Ancak kitaplarınızın her an gözünüzün önünde, elinizin altında olmasını istiyorsanız; konutun hangi odasında daha çok süre geçiyorsanız oraya koymanızda fayda var. Konutunizde çocuk odası veya genç odası kısımları bulunuyorsa bu vaziyette kitaplığınızın yerini tanımlayacak unsur kimlerin kitaplığı daha çok kullanacağı olmalıdır. Unutmayın, hoş bir kitaplık görsel zenginliğiyle kitap okuma arzusunu da artırabilir.

Kitaplığın en ehemmiyetli özelliği kitaplarınıza gözetiyor olmasıdır. Konutunizde nemin en az bulunduğu kısma kitaplığınızı yerleştirirseniz kitaplarınızın daha iyi bir biçimde muhafaza edilmesini de sağlayabilirsiniz.

En İdeal Kitaplıklar Hangi Malzemeden Yapılır?

Mevzubahisi kitaplık olunca herkesin hayalinde canlanan kuşkusuz ahşap bir dekorasyondur. Ancak çok muhtelif malzemelerden de değişik modeller de mevcuttur. Kitaplık modelleri, masif ağaç, demir, pleksiglass, taş, çiğ kereste, MDF lake, MDF lam ve sunta lam gibi pek çok malzemeden elde edilebilmektedir. Kitaplık maliyetleri malzemenin niteliğine göre farklılık gösterir.

Az Yer, Çok İş: Duvara Monte Kitaplıklar

Duvara monte kitaplık modelleri ile hem kullanışlı hem de nazik bir kitaplığa sahip olabilirsiniz. Genellikle minimal tasarıma sahip konutlarda seçim edilen duvara monte modeller ile hem alanız daralmaz hem de yaratıcı dekorasyonlarla konutunuzun içinde müthiş bir görsellik sağlamış yaratılabilir.

Bir kitaplığa gereksinim dinlenmesinin en ehemmiyetli nedeni kitapların kumpaslı bir biçimde bir arada yakalanmasının istenmesidir. Bu kumpasın sağlanmasında ilk olarak kitaplığın iç kumpasının sağlanması gerekmektedir. Kumpaslı bir kitaplıkla birlikte kitaplarınıza da rahat ve meselesiz bir biçimde erişmiş olursunuz. Kitaplığınızı değişik önceliklere göre tertip edebilmeniz muhtemel… Bu öncelikleriniz kitaplığınızda yer alan yazarlarınız olabilir. Yazar adlarını dikkate alarak abecesel sıraya göre kitaplarınızı yerleştirmek işinizi basitleştirecektir. Kitaplarınızı cinslerine göre kitaplığınıza yerleştirmek de değişik bir seçim olabilir. Aynı yayınevine ait olan kitapları yan yana, aynı ebatta olan kitapları yan yana dizmek de değişik iki alternatiftir. Kitaplık tertip edilirken görsel zenginliğe erişmek için kitapların ebadı ve renklerini de önem verebilirsiniz. Kullanım basitliği açısından da yazarlarının adları ve cinslerinin de dikkate alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yunus Emre İlköğretim Okulu
  • Bozburun Ortaokulu
  • Mesleki Eğitim Merkezi
  • Hafsa Sultan Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi
  • Şehit Mete Okur İlköğretim Okulu