ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Çalışma Alanları:

Elektronik Mühendislerinin büyük bir kısmı kamu kurumlarında (TEİAŞ, EÜAŞ, TETAŞ, TEDAŞ, BEDAŞ, EIE, TRT, Türk Telekom gibi) ve özel (Aselsan, TAİ, Havelsan, Siemens ve Netaş, Alcatel, Turkcell, Telsim, Aria gibi) kurum ve kuruluşlarda iş bulabilecekleri gibi, bu kurum ve kuruluşlara müteahhitlik, danışmanlık hizmeti veren şirketlerde de çalışabilirler. Bilgi ve becerilerini kullanarak Serbest Mühendislik yapabildikleri gibi müşavirlik büroları açarak, yurtiçi ve yurtdışı projelendirme, taahhüt ve müşavirlik hizmetleri verebilirler. Ülkemizin iyi yetişmiş elektronik mühendislerine gereksinimi vardır.

Elektronik Mühendisliğinden mezun olanlar isterlerse meslek liselerinde almış oldukları programla derslere öğretmen olarak atanabilirler. Yalnız bunun için kişinin öğretmenlik (pedogojik formasyon) eğitimi de almış olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler:

Elektronik mühendisliği programını bitirenler “Elektronik Mühendisi” unvanı ve lisans (Bachelor of Science-Bsc.) derecesinde diploma almaya hak kazanırlar.

Elektronik Mühendisliğinin uygulama alanları oldukça geniş kapsamlı olup bilgisayarlardan haberleşme sistemlerine, elektronikten optik sistemlere, uzman sistemlerden, optimizasyon yöntemlerine, radardan uydu haberleşmesine, kontrol sistemlerinden tıp elektroniğine ve mikrodalga sistemlerinden mobil haberleşme sistemlerine kadar endüstrinin ve temel bilimlerin çeşitli alanlarında sistemlerini tasarlar, kurar, çalıştırır ve geliştirirler.

Programın Amacı:

Elektronik mühendisliği programının amacı, telefon, veri ve internet, fiber optik, radyo frekans iletim ortamından uydu haberleşmesine, ev ve tıbbi aletlerinden üretimine kadar yayılan çok geniş bir alanda uygulanmaktadır. İletişim teknolojileri üretimi ve gerekli elektronik ortam porotokolları ve sistemlerin çalışması için gerekli ölçü aletleri gibi günlük yaşamımızda kullanılan her türlü elektronik sistem geliştirilmesi konusunda yetkin kişiler yetiştirmektir.

Matematik, temel bilimler ve temel mühendislik konularında güçlü bir altyapıya sahip ve bunu kendi mühendislik alanında kullanabilen, alanında mühendislik problemlerini saptayabilen ve tanımlayabilen, analitik düşünerek çözüm bulabilen, yaşam boyu öğrenmenin önemini benimseyerek alanındaki gelişmeleri izleyebilen, mühendislik uygulamaları için gerekli teknikleri, donanım ve modem iletişim araçlarını etkin şekilde kullanabilen, bireysel sorumluluk alabilen ve takım çalışmasına yatkın mesleki ve etik sorumluluk taşıyan mühendisler yetiştirmektir.

Gereken Nitelikler:

Elektronik Mühendisliği programına girmek isteyenlerin normalin üstünde bir genel akademik yetenek düzeyine sahip, fiziğe özellikle elektronik konularına ilgili yaratıcı kişiler olmaları beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Mimar Sinan Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi
  • Arsin Öğretmenevi
  • Sarıpınar Ortaokulu
  • Üçevler İlkokulu
  • Akova İlkokulu