DEPRESYON (Ruhsal çöküntü)

Depresyon kelimesi günlük dilde sık sık kullanılır. Bir çok duygunun bir araya gelişini o anda varolan istenmeyen psikolojik ruh halini betimlemek için kullanılır.

Depresyondaki bir insanda en dikkati çeken özellikler şunlardır; Elem, keder, karamsarlık umutsuzluk duyguları ile; daha önceden zevk aldığı ilgi duyduğu nesnelere, uğraşılara ilgi duymaması ve hiçbir şeyden zevk alamama halidir.

Depresyondaki bir hasta çevresine ve doktoruna “çok üzgünüm, sanki daha önceki kişiliğimi yapımı kaybettim. Hiçbir şeyden zevk almıyorum. Bu sıkıntı, keder bitmeyecek. Hayat bana ağır geliyor. Canım hiçbir şey yapmak istemiyor. Kendimi yorgun ve bitkin hissediyorum. Sabırsız, tahammülsüz bir insan oldum. Kimse gelsin – gitsin istemiyorum. Sessiz – sedasız bir odada yalnız başıma kalmak istiyorum.Bazen de artık yaşamanın bir anlamı kalmadı diye düşünüyorum. Bir şey öğrenemiyorum, her şeyi unutuyorum… Zaman zaman sebepsiz ağlıyorum. Çok sıkılıyorum, daralıyorum, baş ağrılarım sıklaştı. İştahtan kesildim, kilo verdim. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorum, bazen erkenden sıkıntı ile uyanıyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Karar veremiyorum… ” şeklinde yakınmada bulunur.

Uluslararası Depresyonları önleme ve tedavi komitesinin depresyonlu hastaların tanınması amacıyla hazırladığı tanı ölçütlerinden yola çıkarak hazırlanan maddelerin 4-5 tanesine evet diyorsanız Depresyonda olabilirsiniz.

*Hayattan eskisi kadar zevk almıyorum, hiçbir şey ilgimi çekmiyor.

*Son zamanlarda karamsar, ümitsiz, kötümser düşünüyorum.

*Kendimi yorgun, bitkin, halsiz hissediyorum.

*Uyku düzenim bozuldu.

*İştahım azaldı kilo kaybettim.

*Bedenimde ağrılar, sızılar başladı, göğsüme baskı oluyor, mideme kramplar giriyor.

*Son zamanlarda cinsel ilgimi kaybettim.

*Hafızam zayıfladı, birşeyi aklımda tutamıyor, öğrenemiyorum.

*Zaman zaman intihar etmek istiyorum. Kimseyi görmek istemiyorum.

Depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Depresyon belirtileri 2 haftadan fazla sürüyorsa mutlaka bir psikiyatrise gidip tedavi olmak gerekir. 2-3 aylık bir tedavi ile ciddi düzelmeler sağlanabilmektedir. Tedavinin süresi hastalığın ciddiyeti, süresi tekrar edip etmediğine göre ayarlanır.

Depresyon ruhsal bir hastalıktır. Depresyon çok yaygın bir sağlık sorunudur. Depresyonlu kişinin iş verimi düşer, çalışamaz, insanlar ile olan ilişkileri bozulur. Depresyon tedavi edilebilen ve tam olarak düzeltilebilen bir hastalıktır. Depresyon tedavi edilmezse intihar ile sonuçlanabilir. İntihar olgularının büyük bir bölümü depresyon geçiren hastalardır.

DEPRESYON BİR HASTALIKTIR; TANIYIN, YARDIM ALIN, YENİN

CUMHURİYET ANADOLU LİSESİ

REHBERLİK SERVİSİ

One thought on “DEPRESYON (Ruhsal çöküntü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Örencik İlkokulu
  • Bakırlı Ortaokulu
  • Çamalan Şehit Burhan Yıldırım İlkokulu
  • Gölağılı İlkokulu
  • Güneysınır Çok Programlı Anadolu Lisesi