Daimler Kimdir?

Daimler (gottlieb), alman mühendis (Schorndorf, württemberg, 1834 cannstatt) Öncelike bir silha imalatcısının yanında çirak olarak çalıştı, Sonra Dört yıl boyunça Alsace’da Graffen staden lokomatif firmasında çalıştı. 1860’ta paris’te E.Lenoir’in yeni içat ettiği gazl motoru tanıdı. Almaya’ya geri döndüğünde ilk önce 1863 den 1872 ye kadar önce ilk bir tenik okulu, sonra makina yapımı yapan bir firmada yöneticilik yaptı.

1872’de W maybach ile birlikte N.A Otto ve  E. Langen in 1864’ten beri gazlı aşırı doldurmasız bir motoru başarıyla ürettiler. Köl yakınlarındaki deutz fabrikasını geliştirmek ve yeniden düzenlendirmek  görevlendirildi. Kısa süre bir süre sonra üstün başarı ile içten yanmalı Deutz fabrikası içten yanmalı dört zamanl bir motorun yapımı başardı. (1876) Bu başarıya karşın ortaya çıkan kimi anlaşmazlılar sonucu daimler ve Maybach 1882’de cannstatt’ta  kendi özel şirketlerini kurdular ve büyük hız yapabilen motora yöneldiler. Ertesi yıl bir ilk denemesini çalıştırmayı başarabildi.

1886 yılında çeşitli deneyler sonucu istenilen özelliklerde bir araba yapıldı. (Nissan 1887 yıında ilk deneylerini yaptı)  Bu dönemde C. F. Benz, Mannheim’da ilk otomobillerini deniyordu.

İlk Çelik Otomobil(Araba) Ne zaman Piyasaya Çıktı?

1889’da uluslararası paris fuarı’nda Daimler ve maybach tümü çelik otomobili sergilediler. Daimler deutz’ fransız E. sarrazin ile bağlantı kurduktan bir süre sonra sarrazin öldü. Dul karısı panhard – levassor şirketinden E. levassor ile evlendi. Panhart lavasson şirketi. Fransada motorunun üretimine girişti Bu motoru ilk önce Peogeot şirketi, kendi yapımı olan otomobil şasilerinde başarıyla kullandı. Bu başarı panhard-levassor şirketinin aynı yolu izleme konuşunda cesaretlendirdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Kınık Anadolu Lisesi
  • Bayramlar İlköğretim Okulu
  • Ordu İmkb Anadolu Öğretmen Lisesi
  • Karalar İlkokulu
  • Soner Değerli-Ürkmez Ortaokulu