Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır?

Aspirin en aşina ağrı kesicilerden biridir ve dünyada en yaygın kullanılan sızı kesiciler arasındadır. Genellikle baş sızısı gibi meseleler için seçim edilir. Ancak pek çoğumuz aspirinin ayrıca cilt bakımı için de son derece verimli olduğunu öğrenmemekteyiz.

Aspirin cildi yeniler, sivilceleri iyileştirme eder ve ölü hücrelerden temizletir. Aspirinin iltihaplanmayı önleyici özelliği vardır, bu hem harici hem de dahili kullanım için geçerlidir. Böylece kızarıklığı eksiltir, ciltteki yangıyı alır ve iltihaplı sivilce ile gül hastalığını rehabilitasyon edebilir.

Aspirinin içinde salisilik asit bulunur ki bu madde bir hayli iltihaplı sivilce karşıtı piyasa mahsulünün içinde bulunur. Bu ilacın esas maddesi söğüt kabuğudur, salisilik asit içeriği bu nebattan gelmektedir. Bu asit ayrıca kurutucu olduğundan yüzdeki fazla yağı da alır ve tıkalı gözenekleri açar.

Aspirin maskesinin yararları nelerdir?

 •  Tıkalı cilt gözeneklerini pakler ve iltihaplı sivilceye daha oluşmadan müdahale eder.
 •  Cildi ölü hücrelerden temizletir.
 •  İhtiyarlamaya bağlı cilt tonu denksizliğiyle ve güneş zararıyla savaşır.
 •  Buruşuklukların ve ince çizgilerin görüntüsünü eksiltmeye takviyeci olur.
 •  Ciltteki pürüzlü görüntüyü düzenler, göz şişmesini dindirir.
 •  İltihaplı Sivilce kirlerini rehabilitasyon eder.
 •  Sivilceleri kurutur.
 •  Ciltteki fazla yağlanmayı giderir.

Aspirin maskesi nasıl yapılır?

İltihaplı Sivilceler ve sivilceler için

5 adet aspirini alın ve üzerine bir çorba kaşığı su ilave ederek ezmeye başlayın, macun kıvamına gelene dek ezin. Şayet çok katı olduysa azıcık daha su ilave edebilirsiniz ancak cıvık olmamasına dikkat edin. Daha sonra içine bir çay kaşığı bal ilave edin ve kaşıkla iyice karıştırın.

Karışımı göz ve göz etrafı ile ağız hariç tüm suratınıza sürün. Şayet boynunuzda, omzunuzda ya da sırtınızda sivilceler varsa onların üzerine de sürebilirsiniz. 5-7 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak arının ve yoğun ıslatıcı tesirli cilt kreminizi sürün.

Buruşuklukları gidermek için

Ufak bir kasenin içine beş adet aspirin koyun ve üzerine 1-2 çorba kaşığı su ilave ederek ezmeye başlayın. Aspirin çözüldükten sonra içerisine bir çay kaşığı katı yoğurt ilave edin ve macun kıvamına gelene dek karıştırın. Daha sonra içine 2 damla lavanta özü yağı ilave edin ve karıştırın.

Karışımı göz ve öz etrafı hariç tüm suratınıza cilt maskesi fırçası desteği ile ya da parmaklarınızla sürün. 5-7 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak arının. Daha sonra soğuk su ile cildinizi bir kere daha yıkayın ve kibarca kurulayın. Hala nemliyken 3 damla kadar ihtiyarlama karşıtı serum sürün.

İltihaplı Sivilce ve sivilce kirleri için

Ufak bir kasenin içerisine beş adet aspirin ve bir iki çorba kaşığı su ilave edin ve aspirinleri ezerek macun kıvamına getirin. Daha sonra içine bir çay kaşığı yeni bunalmış limon suyu ilave edin, iyice karıştırın.

Karışımı dilerseniz tüm suratınıza dilerseniz sadece iltihaplı sivilce kirlerinin üzerine pamuklu çubuk desteği ile sürebilirsiniz. Göz etrafı ve ağız bölgesinden uzak tutun. Daha sonra 5-7 dakika kadar bekletin ve soğuk su ile yıkayın. Kuruladıktan sonra suratınıza 4 damla kadar argan yağı ya da aydınlatıcı serum sürün.

Ölü teni arınmak için

Bir kasenin içine beş adet aspirin koyun ve iki çorba kaşığı gül suyu ile beraber ezerek macun kıvamına getirin. Karışımı göz etrafı hariç tüm suratınıza sürün. Beş dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile suratınızı arının. Yeşil çay ile suratınızı tonikleyin ve ıslatıcı ya da cilt bakım yağı sürün.

Gül hastalığı rosacea için

Ufak bir kasenin içinde beş adet aspirini ezin ve içine bir çorba kaşığı su koyarak macun kıvamına getirin. Daha sonra karışımın içine taze aloe vera nebatını keserek içinden çıkardığınız jelden bir çay kaşığı koyun ve karıştırın.

Karışımı suratınıza sürün ve 5-7 dakika kadar bekletin, göz etrafına uygulamayın. Ardından soğuk su ile suratınızı yıkayarak arının ve her zaman kullandığınız cilt kreminizi suratınıza sürün.

Peeling yapmak için

5 adet aspirini iyice ezin ve pudra kıvamına getirin. Daha sonra içine iki çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı yoğurt ilave ederek macun kıvamına gelinceye dek karıştırın. Arınılmış surata karışımı sürün. Dilerseniz sürmeden evvel buğu banyosu yapabilirsiniz.

İnce bir tabaka halinde peelingi sürdükten sonra 20 dakika kadar suratınızda tutun ve ılık su ile suratınızı arınarak iyi bir ıslatıcı ile ıslatın.

Aspirin ve bal maskesi

Gülme izleri ağız kenarındaki, yanıklar ve mat cilt rehabilitasyonu için bu maske son derece faydalıdır ve tüm ciltler için uygundur. Ayrıca fazla yağı ciltten uzaklaştırır. Bunun için dört adet aspirini ezerek toz kıvamına getirin. Daha sonra içine 1 çorba kaşığı su ilave ederek macun kıvamına getirin. Karışımın içine 2 çorba kaşığı bal ilave edin. Dilerseniz içine ayrıca 5 damla E vitamini yağı da ilave edebilirsiniz.

Karışımı pak surata sürün, göz etrafı ve ağız bölgesinden uzak tutun. 3 dakika kadar suratınıza masaj yapın ve daha sonra maskeyi 10 dakika suratınızda bekletin. Zaman dolduktan sonra ılık su ile suratınızı yıkayın ve her zaman kullandığınız ıslatıcıyı sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Mehmet Akif Ersoy İlkokulu
 • Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi
 • Zübeyde Hanım Anaokulu
 • Hamidiye Anaokulu
 • Yurtpınar İlköğretim Okulu