İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Adet Kanaması İçin Tarçın

Tarçın, Cinnamomum olarak öğrenilen ağaç cinsinin iç kabuğundan elde edilen bir çeşit baharattır ve antik yarıyıllardan beri dünyada yaygın olarak kullanılır. Özellikle aroması ve tadı nedeniyle hemen hemen tüm dünya mutfaklarında yer almaktadır.

Tarçının tek iyi yanı yemeklere tat vermek değildir, sağlımız için de son derece faydalı olan bir gıda aynı zamanda regl döngüsünü de etkilemektedir. Özellikle jinekolojik meselelerin rehabilitasyonunda tarçının ehemmiyetli bir yeri vardır.

Bazı nebat bilimciler tarçının adet yarıyılındaki fazla kanamayı keserek şahsı hafiflettiğini söylemektedir. Ancak bu iddia henüz bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Şayet adet yarıyılında çok şiddetli kanamanız oluyorsa tarçın harcamak yerine hekime danışmanızda fayda var.

Bunun yanında regl yarıyılında yaşadığınız kramplar ve regl sızısı meseleyi için tarçın size destekçi olabilir. Ayrıca bu yarıyılda değişen kan şekeri balansınızı da tertip edecektir.

Adet Kanaması İçin Tarçın

Tarçın adeti geciktirir mi?

Tarçın çayı adeti söktürür mü diye merak edenleriniz de vardır, ancak tarçın çayı kan akışını artırmak yerine yavaşlatmaktadır. Bu nedenle tarçının fazla adet kanamalarını kestiği düşünülmektedir.

Ayrıca tarçın bazı bayanlar tarafından adet döngülerini geciktirmek, adeti ertelemek için de kullanılmaktadır. Fakat bunun çok uzun süreli yapılması sıhhat için verimli değildir, fazla sızılı kanamalara yol açabilir.

Bunun yanında tarçının adet yarıyılında yaşanan sızıları keserek doğurganlığı artırdığı da öğrenilmektedir. Tarçında sinnamaldehit isimli natürel bir madde bulunur ve bu madde bayanlarda progesteron hormonunu artırarak testosteron hormonunun eksilmesini sağlar, bu da hormon balansının oluşmasına dayanak eder.

Ayrıca içerisindeki manganez minerali de PMS başka bir deyişle adet evveli belirtiyi bulgularının gevşemesine destekçi olur. Yapılan bir araştırmada günde 5,6 mg manganez harcayan bayanların regl yarıyılında ruh hali farklılıklarını daha az yaşadığı ve kramp gibi şikayetlerinin daha az olduğu tespit etilmiştir.

Adet geciktirici olarak tarçın;

Bir adet çubuk tarçını 5-10 dakika kadar kaynar suda demleyerek tarçın çayı yapmak ve bu çayı günde iki kere içmek adet döngünüzü 3-4 güne kadar geciktirebilir.

Ancak bunu aralıksız yapmak hasarlı olacaktır çünkü geciken adet döngüsü, regl hakikatleştiğinde fazla kanamaya ve sızıya yol açabilir. Ayrıca bu harekâtı hekiminize danışmadan yapmamanız önerilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir